Dołącz do naszej grupy! Nasz Discord
Strona główna » Jak grać w Playerunknown’s Battlegrounds? Poradnik dla nowych graczy – podstawy!
Poradniki

Jak grać w Playerunknown’s Battlegrounds? Poradnik dla nowych graczy – podstawy!

Czym jest Playerunkown’s Battlegrounds?

Witajcie! To jest poradnik dla nowych graczy, żeby nie produkować tysiąca wierszy tekstu opiszę grę przez analogię do filmu Igrzyska Śmierci. Słowem, spośród 100 graczy, którzy lądują na wyspie, może przetrwać tylko jeden i to on jest zwycięzcą, który zasłużył aby krzyknąć Winner, winer chicken dinner! 


Grę przekazał: kinguin-small


Na wyspę trafiamy wyskakując na spadochronie z lecącego samolotu.  Naszym zadaniem jest przeżycie, a początkowo jesteśmy bezbronni, więc środkiem do celu jest zbieranie sprzętu (broni, pancerzy, apteczek, etc.), a następnie eliminacja przeciwników.

Żeby doprowadzić do konfrontacji pomiędzy graczami, teren zabawy jest sukcesywnie zmniejszany, a gracze, którzy zostaną poza wyznaczonym obszarem skazani są na powolną śmierć. Zatem zacznijmy od początku!


Skok z samolotu

Startujemy w samolocie, podobnie jak 99 innych graczy, na dziś mamy tylko jedną mapę, którą stanowi opuszczona wyspa. Samolot przelatuje nad jej obszarem i to gracz decyduje, kiedy chce wyskoczyć z samolotu.

Wybór lądowania jest kluczowy, ponieważ to w budynkach znajduje się najwięcej sprzętu. Dlatego, należy mierzyć tak, aby trafić w pobliże zabudowań. Oczywiście, najciekawsze rzeczy znajdziemy w dużych miastach, jak również w bazie wojskowej. Jednak wszyscy o tym wiedzą i konkurencja na starcie jest zabójcza.

Dlatego, na początku sugeruję lądowanie w mniej popularnym miejscu, tak abyście mieli czas na zrozumienie tego, co się wokół dzieje.

Tipsy na start:

 • ustaw się głową w dół podczas lotu, zdecydowanie szybciej dotrzesz na ziemię, co daje ci fory w stosunku do wolniej opadających konkurentów
 • jeśli chcesz dotrzeć do dalszego miejsca, to zacznij szybować, im bardziej pozioma pozycja, tym wolniej lecimy i dalej dolatujemy
 • nie otwieraj sam spadochronu, automat zrobi to za ciebie!
 • kołuj nad wybraną lokacją, pamiętaj, że możesz lądować na dachu
 • używaj kamery z ALT’em pozwoli ci zobaczyć, bez zmiany kierunku lotu, kto jest niedaleko

Wylądowałeś, co dalej?

Właśnie doleciałeś do ziemi! Nie czekaj! Biegnij do pierwszego zabudowania i łap wszystko co wpadnie ci w ręce, ale najważniejsze to znaleźć broń palną! Nie wybrzydzaj, to twoje być, albo nie być. Jeśli wybrałeś popularną okolicę, to wielu graczy będzie w pobliżu i jeśli szybciej znajdą broń od ciebie, to możesz szybko zakończyć przygodę.

Podniesione przedmioty możecie wymieniać i wyrzucać je na ziemie z poziomu ekwipunku. Pamiętajcie, jak wyrzucacie broń, to pozbądźcie się również amunicji do niej, nie będzie zabierać wam miejsca w plecaku.

Podnoszone modyfikacje broni są świetnym elementem, który znacząco poprawia użyteczność waszego narzędzia mordu. Instalujcie je! Wystarczy kliknąć prawym na modyfikacji i automatycznie wskoczy na miejsce. Można również ręcznie przeciągnąć taki element na wybraną broń.

Używki w postaci napojów energetycznych dają nam boosta i dzielą się na trzy poziomy:

 • Pierwszy pasek – leczenie w czasie
 • Drugi pasek – zwiększa poziom leczenia w czasie
 • Trzeci pasek – zwiększa szybkość biegania
 • Czwarty pasek – podbija jeszcze bardziej prędkość biegu

Uproszczony podział przedmiotów:

 • broń – różne rodzaje, więcej w znajdziecie w art. o obrażeniach poszczególnych broni 
 • hełm, kamizelka – obniża obrażenia, dostępne poziomy od 1-3, im wyższy poziom, tym lepszy przedmiot
 • plecak – zwiększa możliwości zbierania przedmiotów, dostępne poziomy od 1-3, im wyższy poziom, tym większa pojemność
 • modyfikacje do broni – lunety, tłumiki, kolby – każda z nich polepsza jakość broni lub ułatwia celowanie, modyfikacje są przeznaczone do konkretnych typów broni
 • używki – bandaże, apteczki, środki przeciwbólowe – leczą lub i dają boosta w postaci szybkości poruszania, leczenia, etc.

Tipsy na start:

 • broń jest najważniejsza!
 • F oznacza otwieranie drzwi i podnoszenie przedmiotów
 • zamiast podnosić wszystko, co leży na ziemi możesz otworzyć swój ekwipunek [I] i wybrać spośród przedmiotów leżących na ziemi – szybszy sposób i omija niechciany loot
 • przedmioty zakładamy lub dodajemy do ekwipunku prawym przyciskiem myszy, nie przeciągajcie ich (click&drop)
 • przedmioty mają swoją wytrzymałość, więc warto je wymienić po strzelaninie (kamizelka, hełm)
 • używając CTRL możemy rozdzielić paczkę bandaży czy amunicji na mniejsze ilości

Czas na walkę!

Zasada jest prosta, wszyscy przeciwko wszystkim, więc nie rzucaj się natychmiast w wir walki. Tutaj „rambo style” raczej nie pomoże ci w zwycięstwie. Nie ryzykuj, jeśli nie musisz. Każdy strzał zdradza twoją pozycje. Nigdy nie wiesz, kto jest w pobliżu. Dlatego walcz tylko kiedy musisz, lub kiedy masz przewagę.

Ten poradnik dla nowych graczy nie opisuje każdego sposobu na grę, ponieważ jest ich cała masa. Zaczynając od szarży na najlepsze miejscówki na mapie i ciągłą walkę z konkurencją, kończąc na grze defensywnej, w której raczej się ukrywamy i czekamy na okazję.

Każdy z tych sposobów może się sprawdzić, wszystko zależy od warunków w jakich się znajdujesz. Ostatecznie każda decyzja ma swoje konsekwencje, za które przyjdzie ci zapłacić.

Tipsy na start:

 • graj w słuchawkach, dźwięk jest bardzo ważny i daje ci mnóstwo informacji
 • zamykając drzwi dajesz sobie szansę na usłyszenie, gdy ktoś je otworzy, oraz możesz zastawić pułapkę, ponieważ zamknięte drzwi na ogół oznaczają, że pomieszczenie nie zostało już przeszukane
 • gdy dwóch się bije, tam trzeci korzysta, poczekaj aż się wykończą i na spokojnie zabij tego, który zaczyna zbierać przedmioty z trupa
 • jeśli schowasz broń (X) biegniesz szybciej
 • nie szarżuj, korzystaj z osłon, czekaj
 • używaj podczas biegu ALT, to pozwala ci na bardzo dobrą obserwację terenu wokół ciebie, nie daj się zaskoczyć!

Teatr wojny

Na mapie wyspy [M] pojawiają się dwa okręgi. Biały i niebieski. Biały, to obszar, w którym musisz się znajdować. Niebieski, to bańka która startując z krańca mapy zmierza do granicy białego okręgu. Gracze nie mogą znajdować się poza niebieską bańką, bo wówczas otrzymują obrażenia.

Jest to mechanizm wymuszający na graczach przebywanie w tej samej lokalizacji, tak aby mógł przeżyć tylko jeden. Na początku, przebywanie poza bańką zadaje małe obrażenia i można je szybko leczyć medykamentami, ale im dalej posunięta jest rozgrywka, tym bardziej zabójcze są efekty pozostawania poza wyznaczonym obszarem.

Gdy zostaniemy mocno z tyłu, jedynym rozwiązaniem może być poszukanie pojazdu i za jego pomocą dotarcie do bezpiecznej granicy.

Czasami na mapie będziecie widzieć czerwone obszary, to są rejony bombardowań i nie należy w nich przebywać, bo kończy się to nagłą śmiercią. Jeśli jednak już jesteście w takim obszarze, to koniecznie starajcie się ukryć w budynku. To powinno pozwolić wam przeżyć.

Tipsy na start:

 • zawsze obserwuj mapę i miej świadomość, gdzie jest wyznaczona strefa gry
 • nad minimapą znajdziesz oznaczenia, które wskazują gdzie się znajdujesz względem niebieskiej i białej granicy
 • zegar odliczający czas nad mapą, informuję, kiedy niebieska granica ruszy do kolejnego punktu (biały obszar sukcesywnie się zawęża)
 • zabawa przy strefach to również sposób na mordowanie biegnących w panice graczy, wykorzystaj to!

Okiem Nadzorcy

To pierwszy poradnik dla nowych graczy Playerunknown’s Battlegrounds. Jestem przekonany, że odpowiada na podstawowe pytania, choć z pewnością nie wyczerpuje tematu. W kolejnych odsłonach tej serii przejdziemy do bardziej zaawansowanych elementów!

Bardziej doświadczonych graczy, proszę o ewentualne podpowiedzi w komentarzach, co mógłbym jeszcze dodać.

zvr
Twoja reakcja